Teams

Twelve teams competing for the 2012 Alberta Scotties Curling Championship.

1. Defending Champion


Team Kleibrink - left to right Shannon Kleibrink, Amy Nixon, Carolyn Darbyshire-McRorie, Chelsey Matson and coach Daryl Nixon representing the Glencoe from Calgary 
Team Sponsors - Olson Curling Supplies, Under Armour, CMA Alberta


2. CTRS Ranking System Berth (Previous Year)

Team Nedohin, left to right Beth Iskiw, Jessica Mair, Laine Peters, Heather Nedohin and coach Darryl Horne representing Saville Sports Centre in Edmonton 
Team Sponsors - Talisman Energy, World Financial Group, Stawnichy's Meat Processing - Mundare Sausage, Booster Juice

3. CTRS Ranking System Berth (Current Year)

Team Bernard - Left to Right, Coach Terry Meek, Cheryl Bernard, Susan O'Connor, Lori Olson-Johns, Jennifer Sadleir representing Calgary Curling Club and Glencoe Club in Calgary
Team Sponsors - Dairy Queen,  Airdrie Dodge Jeep, Asham, SierraSil

4. Alberta Women's Tour Qualifier Berth - 2011

Team Webster - left to right - Crystal Webster, Erin Carmody, Geri-Lynn Ramsay, Samantha Preston and coach Mark Johnson representing the Glencoe Club in Calgary
Team Sponsors - Stony Propane, Goldline Curling Supplies, Booster Juice, Spartan Controls

5. Northern Alberta Curling Association Qualifier

Team Sweeting - Val Sweeting, Leslie Rogers, Joanne Taylor, Rachel Pidherny and coach Les Rogers representing the Saville Sports Centre in Edmonton
Team Sponsors - All Weather Windows, The Pomeroy Group, Investment Planning Counsel/Bilyk Team and Hair Fantasies

6. Northern Alberta Curling Association Qualifier

Team Wanechko - Candace Wanechko, Natalie Hughes, Kara Lindholm, Kandace Lindholm, 5th player Dana Ferguson and coach Neil Fenske representing Ellerslie Curling Club
TLS Electrical Contracting Services, M & M Meat Shops (Leduc), Zetsen Master Builders and Phoenix Oilfield Rentals Ltd.

7. Northern Alberta Curling Association Qualifier

Team Kaufman - Jessie Kaufman, Nicky Kaufman, Amanda-Dawn Coderre, Stephanie Enright and coach Lesley McEwan representing Saville Curling Club in Edmonton
Team Sponsors - Easy Rock Canada, Olson Curling Supplies and Investors Group (Adam Enright)

8. Southern Alberta Curling Association Qualifier

Team Scheidegger - Casey Scheidegger, Kalynn Park, Jessie Scheidegger, Joelle Horn and coach Don Scheidegger representing Lethbridge Curling Club.
Team Sponsors - HDF Insurance and Lethbridge Communications Group

9. Southern Alberta Curling Association Qualifier

Team Eyamie - Lisa Eyamie, Maria Bushell, Jodi Marthaller, Kyla MacLachlan, and coach Stan Usselman representing Highwood Curling Club in High River.
Team Sponsors - Andy Rock Livestock, Long View Systems, Olson Curling Supplies and Taiga Building Products

10. Southern Alberta Curling Association Qualifier

Team Bakker - Glenys Bakker, Heather Jensen, Heather Lemna, Carly Quigley representing Airdrie Curling Club
Team Sponsors - Scafom and Field LLP

11. Peace Curling Association Qualifier

Team Sonnenberg left to right - Renee Sonnenberg, Lawnie MacDonald, Rona Pasika, Kristie Moore, 5th player Karen McNamee and Coach Brian Moore representing Grande Prairie Curling Club.
Team Sponsors - Ernie's Sports Experts, Q99, Avis and Sigma 3 Engineering Ltd.


12. Peace Curling Association Qualifier -

Team Owen - Desiree Owen, Cary-Anne Sallows, Lindsey Makichuk, Stephanie Malekoff and coach Kurt Balderston representing Grande Prairie Curling Club
Team Sponsors - Strad, JP Insurance, Mark's Hauling and Windrisk

Kruger
Williams
TimHortons
Highwood


www.rampinteractive.com